Uludağ Üniversitesi’nde “Ekonomi Zirvesi”

Ekonomi Zirvesi ilgi gördü.

Yarın sona erecek zirvenin ilk gününde birçok isim konuşma yaptı. Ekometre Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kenan Sertalp, Kültür Üniversitesi öğretim üyesi inovasyon uzmanı Salih Keskin, ULUTEK Genel Müdür Yardımcısı Hakan Gedikli, Uludağ Teknoloji Transfer Ofisi koordinatörü Erkin Bilaloğlu, TOBB Bursa Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Abidin Şakir Özen ve İletişim Yazılım Genel Müdürü Fatih Tuncer Hatunoğlu, öğrencilere hitap etti. Sertalp, İşletme bölümü mezunuyum. Ben mezun olmadan önce çok az sayıda işletme bölümünü tercih eden insan vardı. Bu bölüm çok garipseniyordu. Şimdi ise elimizi sallasak işletme mezununa çarpıyor. Bende girişimcilik virüsü var; belki babamdan kaynaklanan bir şey. Devlet ve özel alanlarda çalışmayı düşünmediğimden dolayı hep girişimcilik peşinde koştum. Limon satarım, yine de devlette çalışmam dedim. Sizin de önünüzde iki yol var; bu yollardan birincisi benim gibi kendi işinizde çalışmak, ikincisi ise devlet veya özelde çalışmak. Buna siz karar vereceksiniz. Ben kararımı değiştirdim ve hayatımı gazetecilik işinden devam ettirme kararı aldım ve mutluyum dedi.

Keskin ise, Yeni nesil ve inovasyon konusu üzerinde duracağım. İnovasyon 1980-2000 yılları arasında doğanlar için geçerli. Öncelikle inovasyon nedir sorusunun üzerinde durmak daha önemli. İnovasyon 5 sihirli kelimeden oluşuyor. Bilinenin farkındalık değeriyle yer değiştirmesi. Yani bir kumandaya lazer takarsak farkındalık değeri kumandayla yer değiştirmiş olur şeklinde konuştu ve öğrencilerin sorularını cevapladı.

Bir önceki yazımız olan Doğalgazda pişen ilk kuru fasulye muhtardan başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir