Suriyeliler Türkçe öğreniyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi ve Uluslararası Ortadoğu Barış Araştırmaları Merkezi Derneği (IMPR) iş birliğiyle Suriyelilere yönelik düzenlenen okuma yazma ve meslek kursu sona erdi. Merinos AKKM Hüdavendigar Salonu’nda yapılan törenle kursiyerlere sertifikaları verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Suriyeli dostlara karşı güzel çalışmalar yapıldığını söyledi. Suriyelilerin adaptasyonundaki en büyük sıkıntının dil meselesi olduğunu belirten Altepe, “Bu önemli konudaki tüm çalışmaları destekliyoruz. Suriyeli kardeşlerimizin sıkıntıları var. Yaklaşık 6 senedir üzerlerine bombalar yağdırılıyor. Kan akıyor ve zulüm var. Oradaki insanlarımız can derdinde. Ama Türkiye her zaman Suriye halkının yanında olmuştur ve olacaktır. Biz gerçek anlamda dostuz. Gerçek dost kötü zamanda belli olur. Türkiye her zaman dostluk yapmaya devam edecektir. Bizler bir bütünün parçasıyız. Beraber gülüp, beraber ağladık. Akrabalık, kardeşlik ve komşuluk bağlarımız var. Türkiye ve Bursa olarak sıkıntısı olan kardeşlerimizin her zaman yanında olduk. Ülkenin başkanı kendi ülkesine ve halkına zulüm ediyor. Geçtiğimiz günlerde kimyasal bombalar atıldı. İnşallah son olay oradaki rejimin ve başındakilerinin sonunun geldiğini gösteriyor” dedi.

Bursa Milletvekili Bennur Karaburun ise, İdlip’teki insanlık suçunu kınadı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Moreau, Suriyelilere sahip çıkan Türkiye’ye ve Türk halkına teşekkür ederek, yapılan tüm çalışmaların dünyaya örnek olduğunu ifade etti. IMPR Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan ise, Bursa’da kurumlarla birlikte güzel işler yaptıklarını söyledi. Ayhan, insanlığın yaralarını hep birlikte sarmaya çalıştıklarını dile getirdi. 1350 Suriyeliye Türkçe okuma yazma kursu, 325 kişiye de meslek edindirme kursları verildiğini söyleyen Ayhan, sertifikaların Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olduğunu bildirdi.

Bir önceki yazımız olan Mudanya’dan Türkiye Şampiyonu çıktı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir