Öğrenciler ipeğin dönüşümüne şahit oldu

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilen proje ile ‘Bursa İpeği’nin oluşum süreci gençlere uygulamalı olarak öğretiliyor. 2015 yılından bu yana 2000 öğrenciye ‘İpek Böceği Besleme Seti’ hediye eden Büyükşehir Belediyesi, eğitim alanında çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi ve Muradiye İpek Fabrikası ile Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve İnegöl ilçelerinde açılan ipek triko, ipek kumaş ve ipek halı dokuma atölyelerini kente kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Bursa ipeğinin kent belleğindeki yerini korumak maksadıyla öğrencilere ipeğin oluşum süreci hakkında bilgiler veriyor. Devam eden proje kapsamında uzmanlar, bu kez Ali Kuşçu İmam Hatip Orta Okulu’nu ziyaret etti. İpekçilikte büyük önem taşıyan tepme mancınık ve devdah adlı geleneksel ipek büküm makinasını öğrencilere tanıtan ipek uzmanları, kozayı ipek ipliğe dönüştürüp, daha sonra da ürün haline gelmesi için gerekli büküm işlemini öğrencilerle birlikte yaptı. Öğrencilerin ipekle ilgili sorularını da cevaplayan uzmanlar, tarihi İpek Yolu, koza ticareti, Koza Han ve Bursa’daki ipek fabrikaları hakkında da gençlere bilgiler verdi.

Bir önceki yazımız olan Karacabey Belediyesi’nden Nestle ile iş birliği başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir