Memur-Sen’den Bursa’da “evet” buluşması

16 Nisan referandum sürecinde 81 il ve 100 merkez ilçede organize edilen Memur-Sen’e Davet Tercih Evet Buluşması Bursa’da Merinos AKKM Osmangazi Salonu’nda düzenlendi. Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker ve üyelerinin yanı sıra Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Muhsin Özlükurt da katıldı.

açılış konuşmasını yapan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi Numan Şeker, Türkiye genelinde 1 milyon ve Bursa yerelinde ise 30 bin üyesi ile hem Türkiye’de hem de Bursa’da etkili ve yetkili sendikayız. Memur-Sen Bursa İl Temsilciliği olarak, referandum sürecinde bugünkü muhteşem organizasyonla birlikte 10’uncu toplantımıza imza atıyoruz. 10 Nisan’da dağ bölgelerindeki ilçelerimizle Orhaneli’de gerçekleştireceğimiz buluşma ile inşallah Bursa’da referandum süreciyle alakalı programlarımızı tamamlamış olacağız dedi.

Önlerinde çok önemli bir süreç olduğunu işaret eden Genel Başkan Ali Yalçın, Bu süreçte Memur-Sen için üç önemli nokta var. 1-30 Haziran ve 1-30 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4. Dönem Toplu İş Sözleşmesi, ondan önce sendikalar olarak üyelerimizin sayısının tespit edileceği bizim seçimimiz olan 15 Mayıs sendika seçimleri; bunların önünde bu ülkenin vesayetten kurtulacağı, rahat nefes alacağı, istikrarı yakalayacağı, geleceğe güvenle bakabileceği bir zemini ve fırsatı sunan 16 Nisan bulunuyor şeklinde konuştu.

Neye ‘evet’ dediklerini çok iyi bildiklerinin altını çizen Başkan Ali Yalçın, 65 hükümet 6 darbe artık bu ülke bu zeminden çıkmalı. Zeminden çıkma işaretini yakaladığı için boş durmuyorlar. Onun için Almanya tepiniyor, Hollanda’ya ter basıyor, İsviçre yerinde duramıyor. Neye evet dediğimizi çok iyi biliyoruz. Memur-Sen bu süreçte boş duramaz. İnisiyatif almazsa tarihte yargılanmaktan asla kurtulamaz. Onun için iş hafife alınmamalı. Herkes, hiç kimseyi önemsememezlik yapmadan, tek tek dokunarak, varsa karşısındakinin zihin bulanıklığını ortadan kaldırmalıdır. Herkes üzerine düşeni yerine getirmelidir dedi.

Memur-Sen’in bir sendika olmanın ötesinde bir hareket olduğunu çok iyi bildiklerinin altını çizen Efkan Ala, Memur-Sen üyeleriyle her zaman bir arada olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek, 780 bin kilometrekare içerisinde fiilen sendikal faaliyetlerde bulunan Memur-Sen’in gönül coğrafyası, 1 milyar 700 milyon insana hitap ediyor. Onların dertleriyle dertleniyor. Bu şekilde örgütleyen böylesine hedefleri, üyelerinin önüne koyan aziz mütefekkirimiz merhum Mehmet Akif İnan’ı bu program vesilesi ile bir kez daha rahmetle anıyorum dedi.

Anayasanın neden değişmesini istediklerini açıklayan Efkan Ala, 18 madde ile değişikliğini teklif ettiğimiz 82 anayasası aslında 1960’ta kurgulanmıştır. Millet iradesine yapılan tüm darbeler ve e-muhtıraların kurgusu 1960’a dayanır. Yetkisini milletin iradesinden değil; anayasadan alan vesayet kurumları bunu gerçekleştirmiştir. Onlara göre millet rüştünü ispat etmemiştir. 1960’a baktığınızda kişi başı gayri safi milli hasılası Türkiye 508, Japonya 479, İspanya 396, Güney Kore 155 dolardır. Bugün Dünya Bankası’nın son verilerine göre Güney Kore 27 bin, İspanya 26 bin, Japonya 35 bin dolar çıkmıştır. Türkiye son 15 yıldaki sıçrayışıyla 11 bin dolara gelebilmiştir” diyerek, sözlerini şu cümlelerle noktaladı: Bu Japonya’da, İspanya’da, Güney Kore’de Allah aşkına ne varda biz 11 bin dolarız. Orada olan demokratik siyasi istikrardır. Aradığımız şey bu; ama vesayet altında olmuyor. İşte 16 Nisan referandumunda çıkacak ’evet’ bu vesayeti ortadan kaldıracak. Ülkeye her anlamda istikrar getirecek.

Konuşmaların sonunda Şeker, Ala ve Yalçın’a hat hediye etti.

Bir önceki yazımız olan İş dünyasına dijital okur-yazarlık dersi başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir