Makarnayı pişirirken suyuna…

Makarna sadece İtalyanlara özgü bir yiyecek değildir. Genellikle her ülkede pişen pratik ve zahmetsiz bir yiyecektir. 

Ancak makarna yapımı kolay gibi görünse de yapılırken ufak tefek önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Makarnayı bir türlü istediğim kıvamda yapamıyorum diyorsanız size vereceğimiz püf noktaları ile lezzetli İtalyan makarnası hazırlayabileceksiniz.

Lezzetli makarna için önemli püf noktalar…

Suyu tuzlu olmalı

Makarnayı pişirirken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur suyundaki tuz miktarıdır.  Makarnanın suyu en az deniz suyu kadar tuzlu olmalıdır. Yani kullanacağınız bir bardak makarna suyuna hemen hemen 1 yemek kaşığı tuz ilave etmeniz gerekir.

Spagettiler eşit boyda olmalı

Spagetti makarna pişirecekseniz makarnayı kırarak değil tencereye kırmadan bütün halinde atmanız gerekmektedir.

Haşlama suyunu atmayın 

Makarnayı pişirdiğinizde haşlama suyunu atmayın. Haşlama suyundan en az bir bardak bir köşeye ayırın. Bu suyu hem yapacağınız sosta hem de makarnayı tekrar ısıtmak istediğinizde kullanabilirsiniz.,

Zeytinyağı kullanın

Makarnada tereyağı kullanmak yerine hakiki zeytinyağı kullanın. Ayrıca makarnanın suyuna da bir miktar eklediğiniz zeytinyağı makarnanın birbirine yapışmasını engelleyecektir.
Tabii isterseniz zeytinyağını İtalyanlar gibi hem sosunda hem suyunda bol bol kullanabilirsiniz.

Hazır makarna almamaya özen gösterin
 

Hazır paket makarnalar yerine evinizde un, yumurta, yağ ile makarna yapabilirsiniz. Makarnaya şekil vermek için kalıplara da ihtiyacınız yok. Bıçakla istediğiniz şekillerde makarnayı kesebilirsiniz.

Makarna suyuna süt katın

Makarnayı pişirirken suyuna süt katmak ya da sadece su yerine süt kullanmak makarnanıza enfes bir lezzet verecektir. 

Bir önceki yazımız olan Halınızı kaldırın! Altında binlerce... başlıklı makalemizde ev tozu, KADIN Haberleri ve Mite hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir