II. Bayezid Dönemi yeniden yaşandı

II. Bayezid devrini konu alan sempozyuma katılanlar adeta geçmişe geri döndü.

Ördekli Kültür Merkezi’nin iki salonunda da gerçekleşen sempozyumlar, öğretim üyelerinin görsel sunumlarıyla dinleyicilerin takdirini topladı. Oturumlarda, II. Bayezid dönemiyle alakalı şehircilikten, savaşlara, dış ilişkilere, doğal ve sosyal afetlerden politikalara ve kanunlara kadar pek çok konu anlatıldı. Görsel malzemelerin de kullanıldığı sunumlarda konuşmacılar dinleyicilerin katılımcıların zihinlerinde II. Bayezid dönemini yeniden yaşattı.

Sempozyumda oturum başkanlıklarını Prof Dr. Feridun Emecen, Prof. Dr. Özer Ergenç ve Prof. Dr. İdris Bostan yaparken, Prof. Dr. Mehmet İnbaşı, Prof. Dr. Kemalettin Kuzucu, Prof. Dr. Ahmet Aksin, Prof. Dr. Nevin Özkan, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Prof. Dr. Mefail Hızlı, Doç. Dr. Burcu Kurt, Doç. Dr. RineroSpeelman, Yrd. Doç. Dr. Nilüfer Alkan Günay, Dr. Nil Tekgülve Arş. Gör. Furkan Külünk konuşmacı olarak katıldı.

Osmangazi’nin Bursa için mihenk taşlarından olan tarihi yapıların en yoğun olduğu ilçe olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevin Özkan,“Osmangazi Belediyesi’nin fetih şenlikleri kapsamında tarihle vatandaşı buluşturma, dönem padişahlarını tanıtma, sosyo-ekonomik ve kültürel yönleriyle o dönemi anlatma ve yaşatma etkinliği gerçekten takdire şayan. Bu çalışmalardan dolayı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

Seminere katılanlar ‘Bursa İhtisap Kanunnamesi’ sergisini de gezdi.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın ilk standart kanunu Bursa’da yazıldı başlıklı makalemizde Bilim Teknoloji, Borsa ve Döviz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir